תקופת הגשת תביעת נכות למשרתים במשרד הביטחון

חייל הקבע – דע לך אם לא תתבע תוך 12 חודשים תאבד זכויותיך!

מאת: עו"ד רונן לפיד, עו"ד אפרים בנדר

בתאריך 27.4.17 נכנס לתוקף התיקון לחוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי"ט – 1959. מדובר על תיקון בעל משמעויות רבות לציבור המשרתים בכוחות הביטחון לרבות חיילי צה"ל, שוטרים, משרתי שב"כ, שירות בתי הסוהר ומשמר הכנסת.

בעקבות התיקון לחוק חיילים בשירות קבע בצה"ל, בשונה מחיילים אחרים, יהיו זכאים לתחולת חוק הנכים, רק אם החבלה או המחלה ייחודיים לשירות הצבאי, ואין להם מקבילה בחיים האזרחיים.

כך למשל, חייל בשירות קבע שנפגע למשל בתאונת דרכים בדרך לשירות הצבאי, או שנפגע בתאונה אחרת שנסיבותיה אינן ייחודיות לשירות הצבאי, למשל החליק בחדרו במגורים בבסיס, על פי התיקון לחוק, לא יוכל להגיש כלל תביעה לקצין התגמולים -משרד הביטחון, והדרך העומדת לפניו היא להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה – כמו כל אזרח אחר שנפגע במקום עבודתו.

חשוב מאוד להגיש את התביעה בזמן

אם חייל הקבע יתמהמה ולא יגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי תוך שנה מיום ארוע התאונה – התביעה תתישן והוא יאבד את זכויותיו!

הנושא עלה לדיון בבג"צ כאשר נכה בשיעור 100% שסבל מבעיות רפואיות ונפשיות חמורות לקה במהלך עבודתו בליבו. בעזרת מכר הוא הגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה כנפגע עבודה, וחיכה בסבלנות לתשובה. חלפו 3 שנים והוא קיבל לביתו מכתב מהמוסד לביטוח לאומי שדחה את תביעתו.

כשפנה למוסד לביטוח לאומי הסבירו לו כי לפני 3 שנים שלחו לו שני מכתבים: האחד דחה את תביעתו והמכתב השני מסביר לו שהוא זכאי לסיוע משפטי להגשת תביעה בבית הדין האזורי לעבודה.

אותו נכה הגיש תביעה לבית הדין לעבודה, אך השופטת קיבלה את עמדת המוסד לביטוח לאומי כי קיימת תקנה שקובעת: "תוגש תובענה לבית הדין לעבודה תוך שנים עשר חודשים מיום מסירת ההודעה לתובע" ודחתה את תביעתו מבלי לדון בה לגופה וזאת על אף שבידי המוסד לביטוח לאומי לא היה אישור הדואר הרשום שמוכיח את מועד משלוח מכתב הדחיה.

הגורל לא האיר לו פנים גם לאחר הגשת ערעור לבית הדין הארצי לעבודה, שם היפנו השופטים את האצבע המאשימה דוקא אליו וקבעו כי "כאשר ראה שהוא לא מקבל את התשובה מהמוסד לביטוח לאומי היה עליו לברר מה עלה בגורל בקשתו ולא לשבת ב"אפס מעשה".

לאחר שלב זה, האפשרות האחרונה היתה הגשת עתירה לבג"צ שאף היא נדחתה. בסופו של יום, שלוש ערכאות שיפוטיות דחו את תביעתו של אותו נכה בלי שהתקיים כלל דיון בשאלה אם הוא זכאי להכרה כנפגע עבודה – הכרה שהוא כה זקוק לה למחייתו. מקרה עצוב כפי שמתאר זאת הנביא עמוס: "כַּאֲשֶׁר יָנוּס אִישׁ מִפְּנֵי הָאֲרִי וּפְגָעוֹ הַדֹּב וּבָא הַבַּיִת וְסָמַךְ יָדוֹ עַל הַקִּיר וּנְשָׁכוֹ הַנָּחָשׁ:" (עמוס ה', י"ט).

התיישנות

שימו לב כי מדובר בתקנה היוצרת התיישנות וגורמת לאובדן טוטאלי של זכויות המבוטח!

הכותבים:

עו"ד רונן לפיד, סא"ל במיל. בעל משרד עו"ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין.

עו"ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.