מאמרים

ריכזנו עבורכם מגוון מאמרים משפטיים בנושאי משרד הביטחון, רשלנות רפואית ותאונות. המאמרים נכתבו ע"י מיטב המומחים על מנת להנגיש לכם מקרים רלוונטים ולספק טיפים מקצועיים בתחומים הרלוונטיים.

תאונות

10 עצות שימושיות לנפגעי עבודה

נפגעי תאונות עבודה – קבלו 10 טיפים שיהיו שווים לכם הרבה כסף.


משרד הביטחון

התיקון לחוק הנכים, והיתרון הטמון בו

האם כל מחלה או חבלה בתקופת השירות הביטחוני מזכה בהכרה כנכה צה"ל?


רשלנות רפואית

להגיע מוכן לועדה הרפואית של משרד הביטחון ושל המוסד לביטוח לאומי

אלפי ועדות רפואיות נערכות לנכי צה"ל בכל שנה, וקביעותיהן משפיעות השפעה מכרעת על זכויות הנכים בעתיד.


כללי

הדרך הארוכה עד לקבלת גמלת שמירת הריון

מהם התנאים לגמלת שמירת הריון? כיצד תדעי האם את זכאית?


כללי

הזכויות החוקיות והכספיות של חולי אלצהיימר

מהן הקצבאות המגיעות לחולי אלצהיימר? האם ניתן לקבל גמלת סיעוד?


תאונות

תאונה או טביעה בבריכה – מה עושים?

הבילוי בבריכה טומן בחובו הנאות והרבה חוויות – אך גם לא מעט סכנות. הסיכונים השכיחים ביותר בביקור בבריכה הם: טביעה, החלקה, והתחשמלות.


תאונות

מנגנון "צליפת שוט" בתאונת דרכים

מנגנון "צליפת שוט" Whiplash Injury הינה סוג הפגיעה הנפוצה ביותר בתאונות דרכים.


תאונות

הילד נפצע בחוג – מה עושים?

תאונות ילדים בחוגים שונים אינן נדירות. מה עליכם לעשות במקרה של תאונה?


תאונות

תאונה בחו"ל – מה עושים?

ישנם לא מעט מקרים שבהם נפגעים בחו"ל מפגיעות שונות כגון תאונות דרכים, נפילות, תאונות ספורט וכיוצ"ב


כללי

דיני נזיקין ועמדת המשפט העברי

בדיני הנזיקין, כדי שתקום אחריות, צריך להתקיים קשר סיבתי בין התנהגות המזיק לבין הנזק.


משרד הביטחון

המדריך לחייל שנפצע במהלך השירות הצבאי

בפני חייל שנפצע במהלך השירות הצבאי פתוחה הדרך להגיש תביעה לאגף השיקום במשרד הביטחון במטרה להכיר בפציעה כפציעה שנגרמה "עקב שירותו הצבאי". זו יכולה להיות פציעה פיזית, מחלה או הפרעה נפשית.


משרד הביטחון

ועדת גורן – ההיבט המוסרי

אי שוויון בין חיילים - ועדת גורן והמלצותיה


משרד הביטחון

רשלנות רפואית בשירות הצבאי

חיילים מתלוננים לא אחת על הטיפול הרפואי הצבאי אשר ניתן להם בבסיסי צה"ל. מה הם אפוא היקף זכויותיהם של חיילים אשר נפגעו מרשלנות רפואית במהלך שירותם הצבאי? למשל, חייל שמתגלה בגופו גידול סרטני לאחר השחרור ומסתבר כי ניתן היה לאתר את התפתחות המחלה עוד במהלך השירות הצבאי?


משרד הביטחון

תקופת הגשת תביעת נכות למשרתים במשרד הביטחון

חייל הקבע – דע לך אם לא תתבע תוך 12 חודשים תאבד זכויותיך!


משרד הביטחון

ועדת גורן והבשורה לחיילים

חיילי קבע שימו לב: מעתה תוכלו למצות את זכויותיכם גם לפי מסלול של תאונת עבודה (המוסד לביטוח לאומי), וגם לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (חב' הביטוח).


משרד הביטחון

פוסט טראומה בעקבות השירות הצבאי

תגובה נפשית פוסט טראומטית PTSD בעקבות שירות צבאי


כללי

ההתנהלות מול הביטוח – הסיוט והפתרון

אדם משלם לחברת ביטוח פרמיות במשך שנים, במיטב כספו, מתוך תקוה שבעת צרה תעמוד לצידו ותסייע לו, אך עם קרות האירוע הביטוחי הוא מוצא עצמו נאלץ לנהל הליכים משפטיים ממושכים מול חברת הביטוח. אין מדובר פה על מאבק בין שווים. לחברה המבטחת כח רב אל מול המבוטח.


תאונות

זכויות עובד ועצמאי במקרה של תאונת עבודה

תאונות עבודה כבר היו בתקופה הקדומה. התורה מתארת תאונת עבודה במהלך חטיבת עצים "וַאֲשֶׁר יָבֹא אֶת רֵעֵהוּ בַיַּעַר לַחְטֹב עֵצִים וְנִדְּחָה יָדוֹ בַגַּרְזֶן לִכְרֹת הָעֵץ וְנָשַׁל הַבַּרְזֶל מִן הָעֵץ וּמָצָא אֶת רֵעֵהוּ וָמֵת..." (דברים, י"ט, ה)


תאונות

נפילה ברחוב או במקום ציבורי- הזכויות שלך

נפילה ברחוב בחנות או בשטח ציבורי אחר עלולה להביא לנזקים משמעותיים והשלכות מצערות. באילו מקרים אכן מגיע פיצוי למי שנפגע?


רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – מבט מאחורי הקלעים של משרד עו"ד

רשלנות רפואית נגרמת כאשר נותן שרות רפואי כשל באבחון או בטיפול הרפואי ובכך גרם למטופל נזק. רשלנות רפואית קיימת בכל ענפי הרפואה.


תאונות

תאונות תלמידים בבי"ס – המדריך המשפטי

הילדים חזרו בשעה טובה ומוצלחת לספסלי הלימודים אחרי חופשת הקיץ. בית הספר אשר מקבל את הילד שלכם אחראי כלפיו ומוטלת עליו חובת זהירות אשר הפסיקה הגדירה אותה כחובה מוגברת.


משרד הביטחון

בעיות בברכיים בעקבות שירות צבאי

חיילים רבים מתגייסים לצה"ל בריאים לחלוטין, לעיתים בפרופיל רפואי 97 אך מסיימים את השירות הצבאי למרבה הצער כשהם סובלים מנכות.


משרד הביטחון

מחלת הסוכרת בעקבות שירות צבאי

מחלת הסוכרת Diabetes mellitus היא פגם בחילוף החומרים של הפחמימות בגוף, ונגרמת כאשר הלבלב לא מצליח לייצר כמות אינסולין מספקת או שיש קושי בקליטת האינסולין בגוף. תפקידו של האינסולין הוא לווסת את רמות הסוכר בדם. כאשר האינסולין חסר הסוכר לא מתפרק וקיימות רמות סוכר (גלוקוז) גבוהות בדם. כאשר המחלה מחמירה, החולה זקוק לתוספת אינסולין חיצונית.


משרד הביטחון

פגיעה בשמיעה במהלך השירות הצבאי – הזכויות שלך

חיילים רבים מתגייסים לצה"ל בריאים לחלוטין, לעיתים בפרופיל רפואי 97 אך מסיימים את השירות הצבאי למרבה הצער כשהם סובלים מנכות. בפני חייל שנפצע במהלך השירות הצבאי פתוחה הדרך להגיש תביעה לאגף השיקום במשרד הביטחון במטרה להכיר בפציעה כפציעה שנגרמה "עקב שירותו הצבאי". זו יכולה להיות פציעה פיזית, מחלה או הפרעה נפשית.


משרד הביטחון

"מורה נבוכים" להגשת תביעה ולהליך בירור התביעה מול משרד הביטחון

הזכאות להגשת תביעה בגין פגיעה בשירות צבאי ובעקבותיה לקבל פיצוי הולם מעוגנת בחוק הנכים (תגמולים ושיקום) התשי"ט – 1959 . (להלן: "חוק הנכים").


רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בחדר מיון

רפואת חירום היא ענף רפואי שנועד לתת מענה מיידי לסיכון הדורש התערבות מיידית של צוות רפואי. המטרה הראשונית היא ייצוב מצבו של החולה ומניעת התדרדרות ונזק נוסף. לענף רפואי זה שייכים הטיפולים הרפואיים הניתנים באמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי טראומה, ומחלקות לטיפול נמרץ.


תאונות

חוק הפלת"ד

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים - מה הוא אומר לגביך?


רשלנות רפואית

רשלנות רפואית של הקב"ן הצבאי

קב"ן הוא קצין בריאות נפש שבהכשרתו המקצועית הוא פסיכולוג קליני או עו"ס ולעיתים אף פסיכיאטר אשר מתפקידו לתת מענה לחיילים שסובלים ממצוקה נפשית, טראומה, בעיות נפשיות או קשיי הסתגלות.


רשלנות רפואית

רשלנות של מגן דוד אדום

במקרי חירום רפואיים, ברוב הפעמים הגורם הרפואי הראשון שבו יפגוש הנפגע הינו צוות מגן דוד אדום. הזמן החולף עד למתן העזרה הרפואית וסוג הטיפול הרפואי שניתן לנפגע יכולים להיות מכריעים.


תאונות

אובדן כושר עבודה והזכויות שלך

אובדן כושר עבודה הוא מצב שבו אדם מאבד באופן מלא או חלקי, באופן קבוע או באופן זמני את יכולתו לעבוד ולהתפרנס עקב מחלה או תאונה. מצב של אובדן כושר עבודה מתרחש במרבית המקרים באופן בלתי צפוי כך שלנפגע אין יכולת להיערך מראש למצב החדש. מדובר על מצב שמהווה איום קיומי על האדם, במיוחד כאשר אותו אדם יש לו משפחה, ועוד יותר מכך כאשר מדובר במפרנס העיקרי במשפחה.


כללי

נסיעה טובה ובטוחה - על מה יש להקפיד ברכישת ביטוח נסיעות לחו"ל?

ביטוח נסיעות לחו"ל היא פוליסת ביטוח שנועדה לפצות או לשפות את המבוטח במקרה של בעיה רפואית או נזק במהלך השהות בחו"ל. פוליסת ביטוח מוגדרת לפי סעיף היא למעשה חוזה שנערך בין חברת ביטוח לבין מבוטח לפיו מתחייבת חברת הביטוח לשלם למבוטח פיצוי כספי בגין נזקים שונים על פי התנאים שנקבעו בפוליסה. מכאן, שיש חשיבות מכרעת לתנאים שרשומים בפוליסה, והבדלים בין פוליסה לפוליסה.


רשלנות רפואית

התרשלות מנתח בביצוע ניתוח קיצור קיבה

במקרה שלפנינו מדובר בחור כבן 35 שסבל שנים רבות מבעיית משקל ואף הגיע למשקל של 150 ק"ג. מאחר וכל ניסיונותיו להוריד במשקל כשלו, פנה האיש לרופא המשפחה והתעניין בניתוח והופנה לבירור רפואי.


תאונות

ילדכם נפצע? מגיע לו פיצוי!

גם אם הילד נפגע בתאונה מחוץ לבית הספר, בכל שעה משעות היום ומכל סיבה- מגיע לו פיצוי כספי בהתאם לפוליסת ביטוח תאונות תלמידים. הורים רבים נוטים לחשוב כי ביטוח תאונות תלמידים חל רק במידה והתאונה מתרחשת בגן או בבית הספר. אולם מה קורה כאשר הילד נפגע מחוץ לשעות הלימודים? ומי יפצה כאשר התאונה מתרחשת בבית? או שלא במסגרת כלשהי? מה שאולי אתם לא יודעים, זה שביטוח תאונות תלמידים תקף 24 שעות ביממה ומכסה תאונות שנגרמות בבית הספר או בגן, וכן כל תאונה שנגרמת בבית, ברחוב, כולל בזמן פעילות פנאי, בידור, ספורט או כל אירוע תאונתי, בכל שעה משעות היממה ובכל מקום בעולם.


רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בניתוח: חלק מהלבלב נכרת בטעות

במהלך ניתוח ביופסיה של הכבד שנערך לאישה, נכרת בטעות חלק מהלבלב. כתוצאה מהטעות הפכה האישה מאדם בריא לחולה סוכרתית הנזקקת לעזרה מהזולת. כעת היא תובעת מילוני שקלים מבית החולים ומקופת החולים בגין רשלנות רפואית


משרד הביטחון

תאונת דרכים במהלך השירות הצבאי

חייל בשירות סדיר, במילואים או בקבע שנפצע בתאונת דרכים במהלך השירות הצבאי ובתאונה היה מעורב רכב אזרחי, יכול לבחור אם להגיש תביעה לקצין התגמולים במשרד הביטחון, אשר תתברר לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי"ט – 1959, או לתבוע את חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב.