רשלנות רפואית

רשלנות רפואית הינה מתן טיפול רפואי, תוך חריגה מסטנדרט רפואי מקובל והפרת חובת הזהירות המוטלת על נותן הטיפול (רופא) בצידו נגרם נזק למקבל הטיפול (חולה).

רשלנות רפואית כוללת בין היתר: טעויות באבחון המחלה, אבחון רשלני, אבחון מאוחר, טעויות במתן תרופות ומינון מתאים, טעויות בניתוחים, נזקים הנגרמים במעקב הריון וסביב לידה, ועוד.

בכדי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית יש צורך בהתקיימות שלושה תנאים מצטברים:

  1. הפרת חובת הזהירות.
  2. גרם נזק.
  3. קשר סיבתי בין הפרת החובה לנזק.


כדי להוכיח רשלנות רפואית וקשר סיבתי על התובע לתמוך תביעתו בחוות דעת רפואית מטעם מומחה בתחום הרפואה הספציפי, אשר תתייחס לכל אחד מיסודות הרשלנות.

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל תחום של הרפואה, להלן יובאו מספר דוגמאות:

הריון ולידה

רשלנות רפואית במעקב הריון לקוי תוך אי ביצוע בדיקות מתאימות, אי מסירת מידע רלוונטי ליולדת אודות מצב העובר והסיכונים הכרוכים בהריון. וכן רשלנות רפואית סביב הלידה כתוצאה מטיפול שגוי העלול לגרום נזק רב ליילוד עד כדי שיתוק מוחין ואף מוות ליילוד.

פלסטיקה

ניתוחים פלסטיים הם לרוב ניתוחים אלקטיביים שאינם חיוניים מבחינה רפואית כרוכים בסיכונים רבים. חשוב לזכור שלא כל ניתוח פלסטי כושל מהווה עילה לתביעה נגד אותו רופא, אלא בשני מקרים בולטים: האחד, כאשר למטופל נגרם נזק ממשי. השני, כאשר לא נתנה הסכמה מדעת של המטופל לביצוע הפרוצדורה.

אירוע מוחי

בשמו הנוסף שבץ מוחי (CVA). הרשלנות הרפואית יכולה להיגרם כתוצאה ממעקב רפואי שגוי של רופא המשפחה, אשר הוביל בסופו של דבר לאירוע המוחי או במהלך האירוע עצמו כתוצאה מאבחון שגוי, טיפול לקוי. לרוב הנזקים הם בלתי הפיכים וגורמים לנכויות קשות.

קיצור קיבה

גם ניתוח זה הוא לרוב אלקטיבי ואינו מתאים לכל מטופל. ביצוע ניתוח למועמד שאינו מתאים ואינו עונה להתוויות הרפואיות שנקבעו הוא בגדר רשלנות רפואית. כמו כן, ניתוח זה טומן בחובו סיכונים רבים, כגון: דלף, כיב קיבה או בקע, וכן סיכונים כלליים יותר הקיימים בכל ניתוח וקשורים להרדמה, דימום וזיהום.

סרטן

בסוגים רבים של סרטן ניתן לראות סימנים מוקדמים הצריכים לרמז לרופא המטפל כי מדובר בממאירות וכי יש להפנות את המטופל לבדיקות מתאימות לאישוש/לשלילת הממצא. לאבחון מוקדם של מחלת הסרטן השפעה מכרעת על סיכויי ההחלמה ומאפשר הסרת הגידול בשלב מוקדם יחסית, טרם התפשטות גרורות ומתן טיפולים משלימים (הקרנות) לשיפור סיכויי ההחלמה. אבחון מאוחר של מחלת הסרטן עשוי להוביל להתפשטות המחלה ולפגיעה משמעותית בסיכויי ההחלמה, עד כדי אובדן חיים.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם