רשלנות של מגן דוד אדום

במקרי חירום רפואיים, ברוב הפעמים הגורם הרפואי הראשון שבו יפגוש הנפגע הינו צוות מגן דוד אדום. הזמן החולף עד למתן העזרה הרפואית וסוג הטיפול הרפואי שניתן לנפגע יכולים להיות מכריעים.

מאת: עו”ד רונן לפיד, עו”ד אפרים בנדר
מגן דוד אדום הוא מערך שירותי רפואה דחופה אשר נועד להעניק טיפול רפואי מיידי ע”י צוות של פרמדיקים (=אדם שמתמחה ברפואת חרום) חובשים ורופאים. המטרה היא להגיע במהירות האפשרית לנפגע, להעניק לו טיפול לצורך ייצוב מצבו ומניעת החרפתו, ופינוי המטופל למתקן רפואי קרוב (לרוב בית חולים). לשם כך עומדים לרשות צוותי מד”א אמבולנסים מסוגים שונים: אמבולנסים רגילים, ניידות טיפול נמרץ (נט”ן) ואמבולנסים טיפול נמרץ (אט”ן). במקרים מסויימים הם חוברים לכוחות הביטחון וההצלה האחרים אשר פועלים בשטח.

רשלנות רפואית היא תחום משפטי אשר שייך לדיני הנזיקין. רשלנות רפואית פירושה מתן שירות רפואי תוך סטיה מרמת זהירות סבירה, וסטיה זו גרמה נזק למטופל שלא היה נגרם אלמלא סטיה זו. הרשלנות הרפואית לא קיבלה הגדרה עצמאית בחוק הישראלי אלא מבוססת על ההגדרה הכללית של עוולת הרשלנות המופיעים בסעיפים 35 ו- 36 לפקודת הנזיקין.

בדומה לתחומי רפואה אחרים, גם בתחום הרפואה הדחופה יכולים לצערנו להתרחש מקרים של רשלנות רפואית. מד”א נושאת באחריות כלפי המטופל מרגע קבלת הקריאה ועד סיום הטיפול. רשלנות יכולה להתרחש במקרים של הזנקת אמבולנס שאינו מתאים לסוג הפגיעה, איחור בלתי סביר בהגעת האמבולנס, עיכוב בפינוי המטופל, וטיפול רפואי בלתי מתאים שניתן לנפגע. על צוות מד”א מוטל, בדומה לכל צוות רפואי אחר, לתעד ברשומה רפואית את סוג והיקף הטיפול הרפואי שניתן לנפגע. אי מילוי חובה זו יכולה להיות בסיס להגשת תביעה.

לא כל מקרה של עיכוב בהגעת האמבולנס למקום האירוע מהווה רשלנות רפואית. על מנת לבחון אם יש מקום להגיש תביעה בעילה של רשלנות רפואית יש לבדוק תחילה באופן מקצועי אם קיים קשר סיבתי – עובדתי ומשפטי – בין האיחור בהגעת האמבולנס לבין החמרת מצבו הרפואי של המטופל. יש לאסוף את התיעוד הרפואי ממד”א, לרבות תיעוד הקריאה (באיזו שעה התקבלה) איזה סיווג קיבלה הקריאה, מאיזה תחנה יצא האמבולנס ועוד.

פעמים רבות מנתחים בבתי משפט את תמליל השיחות בין המוקד ובין הנהג וכך יכול השופט לבחון את השתלשלות העניינים “בזמן אמת”.

רשלנות של מד”א יכולה להתבטא בטיפול הרפואי שניתן לנפגע. הבדיקה המשפטית כוללת בדיקה מקדימה מה סוג האמבולנס ששלחו? האם האמבולנס שנשלח מתאים לסוג הפגיעה? האם היה מצוייד בכל הנדרש לביצוע טיפול חירום כולל תרופות, מוניטור, ציוד החייאה מתקדם ערכות מיוחדות וכיוצ”ב. וכמובן בדיקה אם הטיפול הרפואי שניתן על ידי צוות מד”א ניתן ברמה המקצועית הנדרשת. חוסר מקצועיות במתן מענה רפואי וחוסר מיומנות בביצוע פעולות רפואיות דוגמת החייאה, הנשמה, מתן עירוי או חבישה יכולים לבסס עילה להגשת תביעה ברשלנות רפואית.

צוותי מד”א כוללים בעלי תפקידים שונים שכל אחד מהם הוכשר לביצוע תפקידו באופן יעודי והינו מוסמך למתן טיפול בהתאם לגבולות אחריותו המקצועית. חובת הזהירות המחייבת במתן טיפול רפואי חלה על כל אחד ואחד מבעלי התפקידים בצוות בהתאם לאמות המידה המקצועיות החלות עליו ובהתאם לרמת הידע והמומחיות המצופים מבעל תפקיד בתחומו.

תביעות בגין רשלנות של שרותי רפואה דחופה כגון מד”א או אלו הניתנים ע”י חברות פרטיות שמפעילות אמבולנסים הינן תביעות מורכבות הדורשות ידע רפואי ומשפטי רב ונסיון בתחום הרשלנות הרפואית.

הכותבים:
עו”ד רונן לפיד, סא”ל במיל. בעל משרד עו”ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין וברשלנות רפואית, עו”ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם