מנגנון “צליפת שוט” בתאונת דרכים

מנגנון “צליפת שוט” Whiplash Injury הינה סוג הפגיעה הנפוצה ביותר בתאונות דרכים.

מאת: עו”ד רונן לפיד ועו”ד אפרים בנדר
מדובר בחבלה הנגרמת לעמוד השדרה הצווארי. עמוד השדרה הצווארי Vertebare Cervicales הוא החלק בעמוד השדרה המכיל את שבע חוליות הצוואר 1-7 C הנושאות את הראש ומאפשרות לנו לסובב את הראש לצדדים. החבלה נגרמת כתוצאה מתנועה פתאומית של הצוואר שבה הראש מוטה קדימה ואז נזרק לאחור. במצב כזה מופעלים על עמוד השדרה הצווארי כוחות של האצה והאטה פתאומיים הגורמים למתיחת רצועות ושרירי הצוואר. כתוצאה מהפעלת אותם כוחות עלולות להיגרם חבלות בעמוד השדרה הצווארי בדרגות חומרה שונות כאשר בפגיעות החמורות נגרמים שברים בחוליות הצוואר דבר שעלול לפגיעה נוירולוגית ושיתוק של ארבעת הגפיים – קוואדריפלגיה.

התסמינים השכיחים בפגיעה מסוג צליפת שוט כוללים כאבי צוואר, כאבי גב, מחושים בכתפיים ובזרועות, הגבלות בתנועות הצוואר, סחרחורות כאבי רגליים וכאבי ראש. הסימפטומים יכולים להופיע מיד לאחר הפגיעה, אך במקרים רבים הסימפטומים מופיעים רק מספר ימים לאחר הפגיעה.

הטיפול הוא על פי רוב שמרני: בתחילה צווארון רך להקלת הכאבים למספר ימים בצירוף תרופות לשיכוך כאבים ותרופות נוגדות דלקות, יחד עם טיפולי פיזיותרפיה. במקרים החמורים יותר, כאשר נגרמים פריצות דיסק או שברים יהיה צורך בהתערבות כירורגית.

על פי הספרות המקצועית מרבית המטופלים מחלימים מן הפגיעה תוך מספר שבועות עד מספר חודשים.

בכל מקרה של תאונת דרכים חשוב להקפיד לקבל מיד טיפול רפואי. יש פגיעות שלא שמים לב אליהן בסמוך לתאונה בגלל ההתרגשות והבלבול כתוצאה מהתאונה. לכן חשוב מאד להגיע מהר ככל האפשר לחדר מיון, להיבדק ולקבל טיפול רפואי.

בחדר המיון חשוב לציין בפני הרופא כי נפגעתם בתאונת דרכים, ולפרט בפניו את כל הפגיעות והכאבים שמהם הינכם סובלים. בתחום המשפט קיים הכלל “מה שלא כתוב לא קיים” ולכן חשוב לוודא כי התלונות תועדו במלואם.

לאחר השחרור מבית החולים חשוב לפנות בהקדם לרופא המשפחה ולהמשיך בטיפול הרפואי ובמעקב רפואי לפי ההמלצות הרפואיות.

יש לדווח בהקדם למשטרת התנועה על התאונה ולדאוג לקבל אישור משטרה על התאונה. יש לבדוק כי הפרטים שנרשמו ב”אישור המשטרה” הם כפי שמסרתם.

חשוב לשמור על כל המסמכים הקשורים לתאונה שעברתם, מסמכים רפואיים כגון גליון חדר מיון, תוצאות של צילומים והדמיות, הפניות, מרשמים, טיפולי פיזיותרפיה, אישורי מחלה וכו’ ומסמכים המעידים על הוצאות הקשורות לתאונה כגון קבלות, קבלות על נסיעות, חניונים, עזרת צד שלישי (מטפלת, עוזרת וכיוצ”ב).

למסמכים הרפואיים חשיבות רבה מאד הן לצורך המשך הטיפול המתאים בנפגע, הן למקרים בהם מומלץ לקבל חוות דעת רפואית נוספת, והן לצורך ניהול יעיל של התביעה מול חברת הביטוח.

הכותבים:
עו”ד רונן לפיד, סא”ל במיל. בעל משרד עו”ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין ונזקי גוף בתאונות דרכים

עו”ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות