ייפוי כח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך: כל מה שרציתם לדעת

בעקבות מהפך שחל לפני מספר שנים בנושא האפוטרופסות בישראל, נכנס לחוק תיקון חדש שמאפשר לכול אחד מאיתנו לקבל את השליטה על גורלו ועתידו. למסמך הזה קוראים ייפוי כוח מתמשך – וכדאי לדעת איך הוא יכול לקבוע את עתידכם.

השינוי העיקרי שיצר התיקון לחוק הוא היכולת של אדם להיות שותף מראש להחלטות שקשורות לניהול ענייניו השונים: בריאותיים, נפשיים, כספיים, אם וכאשר לא יהיה כשיר ועצמאי בקבלת החלטותיו.

יפוי כוח מתמשך נותן דגש לכיבוד רצונו של האדם. באמצעות ייפוי הכוח המתמשך, כל אדם יכול, בעודו צלול בדעתו, להחליט כיצד ינוהלו ענייניו, אם וכאשר יאבד את כשירותו ומי יהיו מופקדים על ניהול העניינים. ניתן לקבוע יותר ממיופה כוח אחד וניתן לחלק ביניהם את תחומי האחריות. מיופי הכוח יכולים להיות בני משפחה (בני זוג, אחים, ילדים, בני דודים), או חברים טובים משכבר הימים, אנשים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות שידאגו לאינטרס של האדם – אם וכאשר האדם הממנה יאבד את יכולתו לתפקד.

בייפוי כוח מתמשך – מיופה הכוח מחוייב על פי חוק לפעול כפי שהממנה ביקש. מיופה הכוח אינו יכול לקבל החלטות בעצמו, אלא רק ליישם את ההחלטות והרצונות של הממנה. האדם הממנה יכול לקבוע מראש, למשל, היכן יחיה ויתגורר (בבית, במוסד סיעודי), אילו טיפולים יקבל ואילו טיפולים לא ירצה לקבל, באיזו דרך ינוהל רכושו – נכסיו וכספו, ועוד.

אלה הגורמים החשובים בחתימה על מסמך ייפוי כוח מתמשך:

 1. הממנה: בעת עריכת ייפוי הכוח המתמשך, על הממנה להיות כשיר וצלול בדעתו. עליו להבין את המשמעות של מתן ייפוי כוח מתמשך, מטרותיו והשלכותיו ולקבוע את הממונים העתידיים עליו.
 2. ממונה: הממונה (מיופה הכוח) הוא שיהיה אחראי על עתידו של הממנה, אם הממנה לא יהיה כשיר עוד לקבל החלטות בעצמו. אפשר למנות כמה ממונים, גל אחד בתחום אחר: אחד שיעסוק בעניינים אישיים, אחד לעניינים רפואייםואחד נוסף לענייני רכוש.
  אפשר לקבוע מראש שהממונים יקבלו את ההחלטות ביחד, בהסכמה – או לחוד, כל אחד בתחום שהוסמך לכך. הממונה יכול להיות קרוב משפחה: בן/ת הזוג, ילדים, אחים וכו’. הממונה יכול להיות גם חבר ותיק שעליו סומכים בעיניים עצומות, או בעל מקצוע אמין – למשל רואה חשבון שימונה לטפל בנושאי הכספים. ניתן למנות ממונה מחליף, למקרה שהממונה לא יהיה זמין (למשל, בזמן נסיעה לחו”ל).
 3. האדם המיודע: תפקיד משמעותי מאוד. האדם המיודע מקבל הודעה על הכניסה לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך. בהמשך, הוא מקבל דיווח שוטף ממיופה הכוח על החלטות שקיבל עבור הממנה. למעשה, זהו תפקיד המאפשר לפקח על הממונה – כדי לוודא שהוא פועל לפי הנחיותיו של הממנה.
 4. עורך הדין: אחראי לעריכת ייפוי הכוח המתמשך. עורך הדין חייב לעבור הכשרה מיוחדת ולהיות מוסמך על ידי משרד המשפטים לעריכת ייפוי כוח מתמשך. עורך הדין הוא זה שמוודא כי ייפוי הכוח ניתן מתוך הסכמה חופשית ומרצון, ולא מתוך ניצול או לחצים חיצוניים.
 5. האפוטרופוס הכללי: הגוף שאצלו מופקדים הטפסים השונים. האפוטרופוס הכללי הוא שיקבל את ההודעה על כניסת ייפוי הכוח לתוקף ועל מועד פקיעתו, יפקח על מסירת המידע לגורמים השונים וישמש גם כבורר במידה ויהיו תלונות או טענות.

ייפוי כוח מתמשך: 10 הדיברות

 1. בניגוד לצוואה שנכנסת לתוקף אחרי מקרה מוות, לא עלינו, ייפוי כוח הוא ייפוי כוח מתמשך הוא צוואה לחיים.
 2. ייפוי כוח מתמשך מבטיח שיהיה מי שידאג לכם אם מסיבה כלשהי, לא תוכלו לקבל ולבצע החלטות באופן עצמאי.
 3. אי-כשירות יכולה לנבוע מכמה גורמים – רפואיים, מנטליים, בעקבות מחלה, או אירוע כמו תאונה. חשוב שתדאגו לעצמכם – כמו שאומרים, שלא נצטרך אבל טוב שיהיה.
 4. אתם יכולים למנות כול אדם להיות מיופה הכוח שלכם – החל מבני זוג, בני משפחה, חברי ילדות או איש מקצוע שאתם סומכים עליו ב-100%.
 5. אתם יכולים לקבוע יותר ממיופה כוח אחד – ולהאציל סמכויות. למשל, לתת לאדם אחד את האחריות על בריאותכם, והוא יוכל לקבוע היכן, מתי ואילו טיפולים תוכלו לקבל.
 6. כן, תוכלו לקבוע מי יהיה בעל הסמכות העליונה בניהול ענייניכם הכספיים, ובכך למנוע ויכוחים ועימותים מיותרים.
 7. מעוניינים לשנות את זהותם של מיופי הכוח גם אחרי החתימה על המסמך? תוכלו לעשות זאת, כמובן, כול עוד אתם צלולים וכשירים לקבל החלטות.
 8. התחרטתם ואתם רוצים לבטל את המסמך מסיבה כלשהי? תוכלו לדרוש את ביטולו כול עוד בחרתם לעשות כך בראש צלול ואתם נחשבים לכשירים לבצע החלטה כזו.
 9. מסמך יפוי כוח הוא כלי עוקף בירוקרטיה – ונכנס לתוקף משפטי מיד וללא דיחוי, אם וכאשר נקבע כי חל שינוי בכשירות שלכם לקבל החלטות באופן עצמאי.
 10. ייפוי כוח הוא מסמך רשמי המוכר על-ידי כול מוסדות המדינה, כמובן בתנאי שבוצע על-ידי עורכי דין אשר הוסמכו לכך ורשומים בלשכת עורכי הדין וכן באתר האפוטרופוס הכללי.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם