התרשלות מנתח בביצוע ניתוח קיצור קיבה

במקרה שלפנינו מדובר בחור כבן 35 שסבל שנים רבות מבעיית משקל ואף הגיע למשקל של 150 ק”ג. מאחר וכל ניסיונותיו להוריד במשקל כשלו, פנה האיש לרופא המשפחה והתעניין בניתוח והופנה לבירור רפואי.

מאת: עו”ד רונן לפיד
הערה: מדובר במקרה אמיתי המנוהל בימים אלו על ידי כותב המאמר. אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ואין הוא מחליף פנייה לעורך דין, לשם הערכת סיכויי תביעה.

יש לציין כי תחת השם הכולל של “ניתוח קיצור קיבה” בפועל מדובר במספר סוגים ניתוחים שונים – חלקם הפיכים, וחלקם לא. חלקן נעשים בצורה זעיר-פולשנית (שימוש בנקבים שדרכם מוחדר המכשור הרפואי) וחלקם כוללים פתיחת בטן מלאה אשר כמובן משאירים צלקות, אפשרות לבקע (הרנייה) במקום התאונה וההחלמה להם אורכת זמן רב יותר.

לאחר בירור בן מספר חודשים הוחלט כי האיש יעבור ניתוח קיצור קיבה מסוג “מעקף קיבה”, ניתוח שבו לא נעשית פתיחה מלאה של הבטן, אלא מוכנסים לגוף, דרך נקבים, מכשירים שבעזרתם מבוצעת פעולה של עקיפת הקיבה, למעין “כיס” קיבה קטן המחובר ישירות למעי הדק, תוך עקיפת הקיבה, ואשר בסופו של דבר תסייע לאיש לרדת במשקל.

לאחר אותן בדיקות שארכו מס’ חודשים שבכל אחת מהן צוין כי האיש אמור לעבור ניתוח “מעקף קיבה”, נקבע לאיש תאריך ניתוח בבית חולים מוכר.

יום לפני הניתוח התקבל האיש לאשפוז ובתיעוד הרפואי צוין שהוא אמור לעבור “מעקף קיבה”. בטפסי ההסכמה עליהם הוחתם האיש צוין במפורש שמדובר בניתוח קיצור קיבה מסוג “מעקף קיבה”.

בפועל, ומסיבה שטרם התבררה וללא שצוין הדבר באוזניו, בחדר ניתוח הוחלט לבצע לאיש ניתוח קיצור קיבה מסוג “שרוול”.

מיותר לציין שבדו”ח הניתוח לא מצוין כל סיבוך אשר עשוי להסביר את המעבר מהניתוח אחד לניתוח השני. אך כן מצוין בו שם המנתח הראשי שעד כה, ולאחר למעלה מ-3 שנים לאחר הניתוח, עדיין לא קיבל רישיון רופא (על פי אתר משרד הבריאות), ובטח שבאותה תקופה לא היה בעל מומחיות של מנתח, אלא לכל היותר סטאז’ר לרפואה…!

ניתוח שרוול הינו ניתוח שבו מבוצע חיתוך והסרת רוב הקיבה (למעלה מ-80%) והשארת חלק קטן ומזערי מהקיבה בגוף (!). מיותר לציין שזה ניתוח שבו נעשית פתיחת בטח מלאה (ולפיכך תיוותר צלקת ניתוחית) אשר ההחלמה ממנה רבה יותר (בשל פתיחת הבטן).

לאחר ניתוח השרוול, ולמרבה הפלא, התברר שהצוות הרפואי (שכאמור הרופא הראשי בו לא היה ועדיין איננו בעל תעודת רופא) יצר נקב בקיבה של האיש והוא נאלץ להתאשפז במחלקה הפנימית של בית החולים למשך חודש וחצי שבמהלכם אוכל היה מוזן לגופו דרך צינוריות, והוא טופל על ידי תרופות ואנטיביוטיקה עד שהנקב נסגר.

לאור ההתרשלות הברורה, ולאור אי הנכונות של חברת הביטוח להציע פיצוי משמעותי, הגשתי לאחרונה תביעה לבית המשפט כנגד בית החולים, מדינת ישראל (האחראית על בית החולים דרך משרד הבריאות), וחברת הביטוח אשר ביטחה את בית החולים.

התיק עודנו מתנהל בבית משפט השלום בהרצלייה. עם סיום התיק יועבר עדכון על הדרך בה הוא הסתיים.

הכותב:
עו”ד רונן לפיד, סא”ל במיל. בעל משרד עו”ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם