התיקון לחוק הנכים, והיתרון הטמון בו

האם כל מחלה או חבלה בתקופת השירות הביטחוני מזכה בהכרה כנכה צה”ל?

נכון להיום, לפני כניסת התיקון לתוקף, קובע חוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי”ט – 1959 [להלן: “חוק הנכים” או “החוק”] כי כל חייל צה”ל, וכן שוטרים, שב”כ, שירות בתי הסוהר, ומשמר הכנסת, יחול עליהם חוק הנכים על פי התנאים שנקבעו בו. כל מחלה או חבלה שאירעה בתקופת השירות הביטחוני, או עקב השירות, מזכה את הנפגע לבקש הכרה כנכה צה”ל. (סעיף 1 לחוק הנכים).

לאחר כניסת התיקון לחוק לתוקף, מתאריך 27.4.17, חיילים בשירות קבע בצה”ל, בשונה מחיילים אחרים, יהיו זכאים לתחולת חוק הנכים, רק אם החבלה או המחלה ייחודיים לשירות הצבאי, ואין להם מקבילה בחיים האזרחיים.

כך למשל, חייל בשירות קבע שנפגע בתאונת דרכים בדרך לשירות הצבאי, על פי התיקון לחוק, לא יוכל להגיש כלל תביעה לקצין התגמולים, והדרך העומדת לפניו היא להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, וגם להגיש תביעה אזרחית – נזיקית על פי חוק הפלת”ד (חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל”ה-1975) בגין הנזק שנגרם לו בתאונה – כמו כל אזרח אחר שנפגע במקום עבודתו.

הפיצוי שאותו נפגע יוכל לקבל עשוי להיות גבוה יותר מהפיצוי אותו היה מקבל על פי חוק הנכים, שכן הפיצוי שמעניק משרד הביטחון הינו קבוע, ואילו תביעה נזיקית אינה מוגבלת בסכומים כספיים ושונה ממקרה למקרה. בתביעה נזיקית ניתן לדרוש פיצוי בגין ראשי נזק שלא ניתן לתבוע בגינם על פי חוק הנכים, כגון, כאב וסבל, הוצאות, ואובדן כושר השתכרות. בתי המשפט נותנים חשיבות רבה לנכות התפקודית שנגרמה לנפגע, שהיא לעיתים רבות גבוהה מהנכות הרפואית.

באופן כזה יווצר מצב שבו חייל שנפגע בתאונת דרכים יוכל לקבל פיצוי גבוה משמעותית מחייל שנפגע במסגרת שירותו הצבאי, שהפיצוי שאותו יקבל יהיה אף נמוך יותר מהפיצוי שיקבל חברו האזרח שלא התגייס כלל לצה”ל, ונפגע בתאונת דרכים בנסיבות דומות.

החקיקה הזו יוצרת אפליה חמורה בין חיילים שנפגעו בשירותם הצבאי בתאונת דרכים, ובין אחרים שנפגעו באזרחות, תוך פגיעה קשה בעיקרון השיוויון.

במשפט העברי קיים עקרון: “אמר רבי אלעזר: שלוחי מצוה אינן ניזוקין לא בהליכתן ולא בחזירתן” (תלמוד בבלי מסכת פסחים דף ח עמוד ב) ועל מנת למנוע את הפגיעה והנזק מאותם אלה שמסכנים את חייהם ומשלמים מחיר כבד, ונושאים בעול, שלוחי המצוה של כולנו, הצעתינו היא לתת חופש בחירה, ולאפשר לחיילים שנפגעו בתאונת דרכים במהלך שירותם הצבאי לבחור אם להגיש את תביעתם על פי חוק הנכים, דרך משרד הביטחון, או במסלול האזרחי הרגיל.

הכותבים:
עו”ד רונן לפיד, סא”ל במיל. בעל משרד עו”ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין. עו”ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות