הזכויות החוקיות והכספיות של חולי אלצהיימר

מהן הקצבאות המגיעות לחולי אלצהיימר? האם ניתן לקבל גמלת סיעוד?

מאת: עו”ד רונן לפיד, עו”ד לירן גודיס ועו”ד אפרים בנדר
מחלת האלצהיימר היא מחלה קשה של מערכת העצבים המרכזית המתאפיינת בניוון של תאי העצב במח. המחלה מתבטאת באיבוד הדרגתי של יכולת התפקוד של החולה. בשלבים הראשונים של המחלה מופיעות בעיות זכרון, קושי במציאת המילה המתאימה, ועם הזמן נפגעים תפקודים נוספים של המח כמו יכולת ההתמצאות, יכולת החשיבה והסקת מסקנות. בהמשך נפגעת גם הפעילות המוטורית של החולה כמו כושר ההליכה, יכולת אכילה ושליטה על הסוגרים.

מדובר על מחלה חשוכת מרפא, אך יש תרופות שעשויות לעכב את התקדמות המחלה.

למחלת האלצהיימר השלכות קשות על קרובי משפחתו של החולה, ולכן יש חשיבות רבה לכך שיהיו מודעים לזכויות המגיעות לבן משפחתם, הן הזכויות הרפואיות, והן הזכויות הכספיות שמגיעות להם מטעם המוסד לביטוח לאומי וגופים אחרים.

חוק הסיעוד

חולה אלצהיימר זכאי בתנאים מסוימים לקבל גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי. על מנת להיות זכאי לקבל את גמלת הסיעוד עליו להיות תושב מדינת ישראל בגיל פרישה הזקוק לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות או זקוק להשגחה. הזכאות התפקודית נקבעת על פי “מבחן תלות” שמתבצע ע”י מעריך או אחות מטעם המוסד לביטוח לאומי בביקור בית. במבחן התלות מבקשת האחות מהחולה לבצע פעולות שונות.

קצבת נכות של המוסד לביטוח לאומי
מדובר על קצבה חודשית הניתנת לאדם עקב נכות פיזית, נפשית או שכלית. קצבה זו ניתנת לאדם שעדיין לא הגיע לגיל פרישה ושכושר ההשתכרות שלו נפגע ב- 50% לפחות. במקרה שמדובר בעקרת בית – כושר התפקוד שלה במשק הבית נפגע ב- 50% לפחות.

אחוז הנכות נקבע ע”י רופא בוועדה רפואית שמתקיימת במוסד לביטוח לאומי. במקרה שמדובר בעקרת בית היא תופנה למכון מיוחד לצורך הערכת תפקודה.

קצבת שירותים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי

קצבה זו מיועדת בין השאר גם לחולי אלצהיימר שלקו במחלה לפני גיל פרישה וזקוקים לעזרה של אדם אחר בביצוע פעולות בסיסיות כגון הלבשה, רחצה, אכילה או השגחה. אם הבקשה הוגשה לכל המאוחר עד 6 חודשים לאחר גיל פרישה ורופא של המוסד לביטוח לאומי קבע זכאות לקצבה בתקופה שלפני גיל פרישה.

מי שנמצא זכאי לקבל קצבת שרותים מיוחדים בתקופה שלפני גיל הפרישה, ימשיך לקבל את הקצבה גם בתקופה שלאחר גיל הפרישה – כל זמן שהוא עומד בקריטריונים שנקבעו לקבלת הקצבה.

זכויות בהתאם לפוליסת ביטוח פרטי
במידה והחולה היה מבוטח בביטוח פרטי (הן ביטוח שעשה באופן עצמאי, הן מטעם העבודה) הוא זכאי לקבל זכויות כספיות נוספות בהתאם לתנאי הפוליסה.

זכויות במס הכנסה
בני משפחתו הקרובה של החולה (בן או בת זוג וילדי החולה) זכאים בתנאים מסויימים להקלות מס ו/או לנקודות זיכוי במס הכנסה.

זכויות במשרד הבריאות
משרד הבריאות מאפשר לחולי אלצהיימר לקבל סיוע במימון אשפוז במוסדות סיעודיים. לפעמים האשפוז במוסד סיעודי הוא הפתרון הטוב ביותר עבור החולה ומשפחתו. מוסד מסוג כזה יכול להעניק לחולה את כל הטיפול המקצועי שהוא זקוק לו, בעיקר כאשר לא ניתן יותר לטפל בחולה בביתו. בנוסף לכך מקל האשפוז הסיעודי על בני משפחתו של החולה.

אשפוז סיעודי כרוך בהוצאה כספית גבוהה, ועל מנת לקבל מימון של אשפוז סיעודי על החולה לעמוד במספר קריטריונים.

חשוב לזכור שתשובה של המוסד לביטוח לאומי או של חברת הביטוח או של כל גוף אחר – אינה סוף פסוק, וניתן לערער על ההחלטה.

לסיכום:

כאשר קרוב משפחה אובחן כחולה אלצהיימר, בין אם מדובר בשלבים ההתחלתיים של המחלה, ובין אם מדובר בשלב מתקדם, כדאי להיעזר בעו”ד בעל אוזן קשבת ונסיון בתחום הביטוח הלאומי וזכויות רפואיות על מנת שיקירכם יוכל לקבל את הזכויות המגיעות לו.

הכותבים:
עו”ד רונן לפיד, סא”ל במיל. בעל משרד עו”ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין.

עו”ד לירן גודיס עוסק בדיני נזיקין וביטוח לאומי.

עו”ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות