הדרך הארוכה עד לקבלת גמלת שמירת הריון

מהם התנאים לגמלת שמירת הריון? כיצד תדעי האם את זכאית?

מאת: עו”ד רונן לפיד, עו”ד לירן גודיס ועו”ד אפרים בנדר
גמלת שמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי בהתאם לסעיף 59 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב] משולמת לאשה עובדת שנאלצה להיעדר מעבודתה בתקופת ההריון בשל מצב רפואי הנובע מההריון והמסכן את האשה או את עוברה והכל בהתאם לאישור רפואי מרופא נשים מומחה.

הגמלה נועדה לפצות את האשה על אובדן שכרה בתקופה שבה היא נמצאת בשמירת הריון.

יש שורה של תנאים שהאשה נדרשת לעמוד בהם על מנת לממש את זכותה לקבל את המגיעה לה על פי חוק. להלן חלק מהם: האשה צריכה להיות תושבת ישראל, שכירה או עצמאית ששולמו בעדה דמי ביטוח לאומי בעד 6 חודשים לפחות מתוך 14 החודשים שקדמו ליום שבו הפסיקה את עבודתה עקב שמירת הריון, היא אינה מקבלת תשלום מגוף אחר, יש בידה אישור מרופא נשים המפרט את הסיבות לכך שהיא זקוקה להיות בשמירת הריון ואת תקופות השמירה עליהן הוא ממליץ. ניתן להאריך את האישור מפעם לפעם או לקבל אישור רפואי עד ליום הלידה הכל בהתאם למצבה. תשלום הגמלה מותנה בכך שתקופת שמירת ההריון הראשונה לא תפחת מ- 30 ימים רצופים, כאשר כל תקופה נוספת של שמירת הריון לא תפחת מ- 14 ימים.

במקרים רבים נשים מופתעות לגלות כי על אף שדאגו מבעוד מועד לכל האישורים, לרבות האישור מרופא הנשים, תביעתן לגמלת שמירת הריון נדחתה ע”י המוסד לביטוח לאומי, וכך הן מוצאות עצמן במצב עגום לאחר שהפסיקו לעבוד וללא מקור הכנסה באחת מהתקופות הקשות והמתוחות ביותר בחייהן. ממש כפי שהתורה מתארת “אֶל הָאִשָּׁה אָמַר הַרְבָּה אַרְבֶּה עִצְּבוֹנֵךְ וְהֵרֹנֵךְ בְּעֶצֶב תֵּלְדִי בָנִים….” (בראשית, ג’, ט”ז).

הסיבה העיקרית לדחיית התביעות נובעת מכך שרופא מטעם הביטוח הלאומי רשאי לדרוש הבהרות ופרטים בכל הנוגע לאישור הרפואי ואף לא לאשר את התביעה כאשר לדעתו של הביטוח הלאומי הסיבות הרפואיות אינן מצדיקות שמירת הריון, או כשסוג העבודה או עיסוקה של האישה אינם מהווים סכנה לאם ולעובר בהתאם לאמור בחוק. כך למשל נדחות תביעות כאשר האשה מפסיקה את עבודתה מסיבות שאינן בהכרח קשורות להריון. תביעה שכזו לא תאושר גם אם תהיה הצדקה רפואית מלאה לשמירת הריון שכן הפסקת העבודה נבעה מסיבות אחרות.

ישנם מקרים בהם במהלך ההריון סובלת האשה מתופעות נלוות שונות ותביעתן נדחתה מהנימוק כי לא מדובר במצב רפואי אשר נבע מההריון אלא ממצב תחלואתי קודם. כזה היה מקרה שבו טיפל משרדנו. התביעה של ט’ נדחתה על אף שהיו לה את כל האישורים הנדרשים מרופא המשפחה ומרופא הנשים, מהנימוק: “עיון בתיעוד הרפואי מלמד כי מדובר במצב רפואי שקדם להריון ולפיכך לא מדובר במצב רפואי הנובע מההריון כמנוי בחוק”

ט’ הגישה תביעה כנגד החלטת המוסד לביטוח לאומי לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. בדיון טענה עורכת הדין מטעם הביטוח הלאומי כי בהתאם ללשון החוק, שמירת הריון הוא מצב רפואי שנובע מההריון, ומאחר שט’ סבלה מבעיה אורתופדית, פריצת דיסק, עוד טרם ההריון – לא מדובר במצב רפואי הנובע מההריון כדרישת החוק.

לעומתה, עו”ד גודיס ממשרדנו הביא בפני בית הדין פסק דין לפיו אשה שעברה תאונת דרכים עוד בטרם נכנסה להריון ןעל אף זאת בית הדין קיבל את תביעתה לגמלת שמירת הריון. בתום דין ודברים החליטה שופטת בית הדין למנות מומחה רפואי אשר יענה על השאלה: האם בתקופה הרלוונטית סבלה התובעת ממצב רפואי הנובע מההריון והמסכן אותה או את עוברה?

ט’ נבדקה ע”י מומחה רפואי מטעם בית הדין (מומחה למיילדות וגינקולוגיה) אשר קבע בחוות דעתו כי שמירת ההריון במקרה של ט’ היתה מוצדקת, וזאת למרות שמדובר בבעיה טרום הריונית, הרי שהבעיה החמירה בעת ההריון ועלולה היתה לסכן את התובעת ו/או את עוברה.

גם לאחר הגשת חוות הדעת הרפואית המוסד לביטוח לאומי לא אמר נואש והמאבק המשפטי המשיך. עו”ד המייצגת את המוסד לביטוח לאומי ביקשה לשלוח “שאלות הבהרה” למומחה הרפואי. ההחלטה אם לקבל או לדחות את חוות הדעת של המומחה נתונה בסופו של דבר בידי בית הדין ולכן יש חשיבות רבה לשאלות אלו. משרדנו המייצג את התובעת התנגד לחלק מהשאלות מסיבות משפטיות, ובסופו של דבר החליטה השופטת לפסול חלק מן השאלות שהיפנתה עו”ד מטעם הביטוח הלאומי.

במהלך הדיון סיפרה ט’ שבעלה נאלץ לעבוד ב 3-4 עבודות שונות במקביל כדי לפרנס את התא המשפחתי בתקופה זו. לסיפור של ט’ היה סוף טוב שכן היא זכתה במשפט ופסק הדין חייב את המוסד לביטוח לאומי לשלם לה את הגמלה המגיעה לה בתוספת נכבדת של הוצאות משפט.

גמלת שמירת הריון היא זכות שמגיעה לאשה על פי חוק הביטוח הלאומי. על אף זאת ישנם מקרים שקבלת זכות זו כרוכה בהתנהלות משפטית לא פשוטה. זכרו נא כי תשובה שלילית מהמוסד לביטוח לאומי אינה סוף פסוק וחשוב שנשים תדענה לעמוד על זכויותיהן.

הכותבים:
עו”ד רונן לפיד, סא”ל במיל. בעל משרד עו”ד בכרמיאל, עוסק בדיני נזיקין.

עו”ד לירן גודיס עוסק בדיני נזיקין וביטוח לאומי.

עו”ד אפרים בנדר, עוסק בדיני נזיקין ובמשפט עברי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות