אחת השאלות שאני נתקל בהן בתור עורך דין המתמחה בתחום נזקי גוף ותביעות נגד משרד הביטחון היא האם מותר לחייל להגיש תביעה נגד צה"ל?

בגין כל פציעה פיזית, מחלה או הפרעה נפשית שאותרה במהלך השירות הצבאי יש לנפגע את הזכות להגיש תביעה לאגף השיקום במשרד הביטחון.

 

בכפוף לכך שחייל בשירות חובה יכול לתבוע את משרד הביטחון רק לאחר שחרורו משירות חובה.

 

קצין התגמולים בעצם בודק האם קיים קשר בין תנאי השירות של הנפגע לבין המחלה או הפגיעה.

 

חיילים רבים מתגייסים עם פרופיל גבוה של 97 כאשר הם בריאים לחלוטין וכתוצאה של פגיעה או מחלה נאלצים לסיים את השירות עם פרופיל שונה עקב נכות שלקו בה כתוצאה ועקב השירות הצבאי.

 

כדאי וראוי לציין שלא מדובר רק בפציעות קרביות או תאונות אלא גם בתביעת רשלנות בגין טיפול לקוי במהלך השירות שמהוות עילה לתביעה או מחלות שתפתחו על רקע השירות:

 

ישנם חיילים שלקו במחלות עור שונות כתוצאה ממתח בשירות הצבאי וסטרס, חיילים שלקו במחלה כלייתית כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים לאחר שבאו במגע עם מדללי צבע או סוגים שונים של שמנים.

 

מקרים נוספים של נכות נגרמת גם במישור הנפשי, חיילים שלקו במחלות נפש תוך כדי שירות כתוצאה מהשתתפות בלחימה, אירוע טראומטי ועוד.

 

פציעות רבות יכולות להיגרם כתוצאה מאימונים קשים אותם עוברים החיילים בשטח , פגיעות גב כתוצאה מנשיאה של ציוד כבד, אימוניים גופניים קשים, פגיעות ירי, ירידה משמעותית באיכות השמיעה ועוד.

 

מקרים כאלה ואחרים שקרו במהלך השירות הצבאי ותחת חסותו נותנים את האפשרות לתבוע את משרד הביטחון בגין נזקיו של החייל כתוצאה מפציעה ו/או טיפול רפואי רשלני, כמובן שלתהליך מומלץ להיעזר בשירותיו של משרד עו"ד המתמחה בתחום

 

 

אם ככה את מי בעצם צריך לתבוע בהנחה שנפגעת בזמן השירות הצבאי?

 

במקרה של פגיעה במהלך השירות הצבאי התביעה מוגשת על ידי העו"ד לאגף השיקום במשרד הביטחון.

החייל הנפגע יישלח על ידי האגף לבדיקות אותם יערוך מומחה רפואי מטעמו של האגף, הוא שיקבע אם אכן יש קשר בין המחלה\הנכות לבין השירות הצבאי ויזמן את החייל להופיע בפני וועדה רפואית אשר תקבע את דרגת הנכות.

 

בכל מקרה שהחלטת הוועדה לא עולה בקנה אחד עם חוות הדעת הרפואיות שקיבל החייל ניתן להגיש ערעור לוועדה רפואית עליונה.

במידה ואגף השיקום דוחה את התביעה ו/או קובע כי נכותו של החייל הוחמרה אך אינה קשורה לשירותו יש אפשרות להגיש ערעור לוועדות ערעורי נכי צה"ל.

 

הוועדות יושבות בבתי משפט השלום ולוקחים בהם חלק שני נציגי ציבור ,רופא ונציג לשכת עורכי הדין.

במקרה של דחיית הערעור בוועדה ניתן לערער על החלטת הוועדה לבית המשפט המחוזי.

 

 

האם ישנה התיישנות בנוגע לתביעות חיילים ?

ניתן להגיש תביעה עד 3 שנים ממועד השחרור, אך אם מדובר בפגיעה רשומה קרי קיים דו"ח תאונות או רישום במערכת הרפואית אין הגבלת התיישנות.

 

מהם סוגי התביעות השכיחות ביותר המוגשות ע"י חיילים?

 

התביעות השכיחות ביותר הם מתחום הבעיות האורתופדיות, פגיעות בעמוד השדרה, בעיות קרסוליים או ברכיים וכן לקות שמיעה ,אסטמה ומחלות וער שונות.

 

חייל התובע הכרה כנכה צה"ל אינו חייב להוכיח כי פגימתו אירעה עקב וכתוצאה מהשירות הצבאי.

 

ישנם מקרים בהם נתקל התובע בקשיים בתביעות נגד משרד הביטחון, שכן במקרים רבים אין מסמכים ותיעוד של התלונות במהלך השירות, אנשים לא נוטים לשמור את הדו"ח וכן קיים קושי מסוים בהשגת עדויות ודו"חות צבאיים.

.

 

האם חייל יכול  להיות מוכר כנכה צהל כתוצאה מתאונת דרכים שהתרחשה בעת חופשה מהצבא?

כן. אם נגרמה לחייל תאונת דרכים במהלך חופשתו והוועדה הרפואית קבעה לו נכות החייל יוכר כנכה צה"ל ויהיה זכאי לכל ההטבות הקבועות בחוק ככל חייל רגיל.

יחד עם זאת כל מקרה לגופו ובפציעות קלות ישקול עורך דין האם לתבוע לפי חוק הנכים את משהב"ט או להסתפק ולתבוע את ביטוח החובה של הרכב בו נפגע החייל.

 

בתחום הרשלנות הרפואית

רפואת החיילים בצבא לוקה בחסר עקב ניסיון ומקצועיות הרופאים בתחומים השונים (למעט החיאה) ומחוסר במומחים רפואיים ותיעוד רציף ועדכני של החייל כמו כן בנסיבות בהן קיים עומס רב ותלונות סרק של הרבה מאוד חיילים יחד עם הנחיות פיקודיות שמחלחלות גם מהתחום הפיקודי אנו נתקלים בכשלים שעיקרם איחור באבחון או טיפול רשלני.

 

מקרים אלו נבחנים כרשלנות רפואית אך ורק עם כתוצאה מההתרשלות אירע נזק אותו ניתן לשייך לרשלנות.

 

במקרים אלו תבחן

 

 

ההטבות והזכויות להם זכאים נכי צה"ל

טיפול רפואי על חשבון אגף השיקום

לימודים לתואר ראשון במימון משרד הביטחון

מלגת קיום למשך כל תקופת הלימודים

מימון ליווי וסיעוד לפי הצורך

סיוע למגורים

סיוע ברכישת רכב ואחזקתו

שחייה וכושר בבית הלוחם

נסיעות לטיפולים מיוחדים

קצבה חודשית המאפשרת מחייה בכבוד.

 

משרדנו מומחה בהגשת תביעות בתחום הרשלנות הרפואית.

התקשרו 03-79-22-66-2 או נייד 054-200-22-15 עו"ד רונן לפיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*